Bo testowanie to nie tylko Software…

153-remakeO tym, że w arsenale nowoczesnego testera powinny znajdować się zarówno umiejętności analityczne, podstawy programowania, jak i szereg umiejętności miękkich, wiemy już wszyscy. Jeśli dodamy do tego doświadczenie w pracy ze zwinnymi metodykami wytwarzania oprogramowania, otrzymujemy niemal idealnego w oczach pracodawcy kandydata. Co jednak, jeśli któregoś dnia Twój przełożony powie:

– Nasz czujnik ostatnimi czasy działa bardzo krótko. Przeprowadź proszę testy baterii.
– Wkrótce dotychczasowe funkcjonalności zostaną poprawione. Napisz proszę kilka testów do naszej platformy wbudowanej.
– Klienci skarżą się na wolne działanie systemu. Przygotuj proszę środowisko do testów wydajności pamięci mikroprocesora.

Poza wspólnym czasownikiem „proszę”, zadania te mają jeszcze jedną wspólną cechę – przez długi czas żadne z nich nie było w centrum zainteresowań testera oprogramowania.

Obecnie wraz ze wzrostem ilości urządzeń określanych mianem „inteligentne” (Smart Home, Internet of Things, Wearables), rośnie również zapotrzebowanie na specjalistów dbających o ich jakość. Zgodnie z prognozami, liczba urządzeń typu Smart i IoT zwiększy się do roku 2020 nawet kilkukrotnie. Nie mniejszy obszar stanowią już istniejące systemy wbudowane wykorzystujące do sterowania aplikacje, zarówno webowe, jak i mobilne.

A zatem: czy sposób użytkowania inteligentnej opaski wpływa na jej żywotność? A może Twój serwer/moduł w najbardziej nieoczekiwanych momentach potrafi całkowicie wyczyścić pamięć flash? I co jeśli jeden z developerów lub product managerów chciałby wiedzieć, jak wiele czasu zajmuje wgranie firmware’u z clouda na nowy moduł? To tylko kilka z przykładowych wyzwań, z jakimi przyjdzie się zmierzyć nowoczesnemu testerowi.

Podczas prezentacji postaram się omówić, jak zacząć swoją testerską przygodę w świecie, gdzie poza oprogramowaniem pojawia się również Hardware i Firmware. Opowiem o specyficznym podejściu, jakie należy przyjąć przy testowaniu nowego sprzętu oraz o nietypowych problemach, które można napotkać podczas testerskich zmagań (zarówno tych dużych, jak potencjalnie trywialnych). Pokażę również, jak wdrożyć wielowęzłowy system (HW/FW/SW) do środowiska ciągłej integracji. Większość prezentacji będzie miała charakter praktyczny, a przykłady zostaną przeanalizowane w języku Python.

Profil prelegenta

Tagged under:
TwitterFacebookLinkedInGoogle+